Recommended Vendors

His Holiness Patriarch Kirill
of Moscow and All Russia 

Biography:

 

     His Holiness Patriarch Kirill of Moscow and All Russia  (a.k.a. Vladimir Mikhailovich Gundyaev) was born on November 20, 1946 in Leningrad.  

           After finishing high school in 1965 he studied at the Leningrad  seminary, and later the Leningrad Theological Academy, from which he graduated cum laude in 1970.

        On April 3, 1969, Metropolitan Nikodim (Rotov) of Leningrad and Novgorod tonsured him with the name of Kirill and on April 7 ordained him as hierodeacon and on June 1 as hieromonk.

           From 1970 to 1971 Father Kirill taught Dogmatic Theology and acted as rector’s assistant for students’ affairs at the Leningrad Theological Schools and at the same time worked as personal secretary to Metropolitan Nikodim and supervising instructor of the first-grade seminarians.

He was elevated to the rank of archimandrite on September 12, 1971.

From 1971 to 1974, he was Moscow Patriarchate representative at the World Council of Churches in Geneva.

From December 26, 1974, to December 26, 1984, he was rector of the Leningrad Seminary and Theological Academy.

On March 14, 1976, Archimandrite Kirill was consecrated Bishop of Vyborg, Vicar of the Leningrad diocese. On September 2, 1977, he was elevated to the rank of archbishop.

From December 26, 1984, he was Archbishop of Smolensk and Vyazma.

From 1986 – administrator of the parishes in the Kaliningrad Region.

From 1988 he became Archbishop of Smolensk and Kaliningrad.

On November 13, 1989, he was appointed chairman of the department for external church relations and permanent member of the Holy Synod.

On February 25, 1991, Archbishop Kirill was elevated to the rank of metropolitan.

On January 27, 2009, the Local Council of the Russian Orthodox Church elected him Patriarch of Moscow and All Russia.

His Holiness Patriarch Kirill was enthroned on February 1, 2009.

Date of birth:

November 20, 1946

Date of ordination:

March 14, 1976

Name day:

May 24

Country: Russia

 

mn_official_portrait_rus.jpg

75 E 93rd Street
New York, NY 10128
bishopnicholas@eadiocese.org

 

Metropolitan of Eastern America & New York, First Hierarch of the Russian Orthodox Church Outside of Russia

Biography:

 

   Bishop Nicholas (Olhovsky) was born on December 17, 1974, in Trenton, NJ. He graduated from St. Alexander Nevsky Russian Parish School in Lakewood, NJ in May 1991, and in 1993, graduated from Hamilton West High School. In 1998, he graduated from Holy Trinity Seminary in Jordanville, NY, where he received a Bachelor of Theology Degree. During his studies in seminary, he executed his obediences in the book-binding shop, icon studio, and typographical workshop (working in the latter until 2002). On the feast day of the Dormition of the Most Holy Theotokos in 1994, he was ordained a reader by Bishop Hilarion of Manhattan, vicar of the Eastern American Diocese (today First Hierarch of the Russian Church Abroad), in Trenton’s Dormition Church. In 2000, he graduated from the State University of New York Technology School, receiving a Bachelor’s Degree in Information & Communications. From March 1999 to March 2008, he served as cell attendant to Archbishop Laurus (Skurla; from October 2001 to March 2008, Metropolitan).

   In May 2004, he accompanied the First Hierarch of the Russian Church Abroad on his first official visit to Russia. In May 2006, he served as a delegate to the 4th All-Diasporan Church Council; on June 12 of that year, he was ordained to the diaconate by Metropolitan Laurus and assigned to Holy Trinity Monastery in Jordanville. In May 2007, he participated in the celebration of the signing of the Act of Canonical Communion in Moscow, accompanying Metropolitan Laurus on the subsequent pilgrimage to the Kursk Diocese and the Ukrainian Orthodox Church of the Moscow Patriarchate. In September 2008, he was assigned to the staff of the Synod of Bishops. In 2009 and 2010, he served as a member of the delegation accompanying the Kursk Root Icon of the Mother of God to Russia and Ukraine. In December 2010, after the sudden and unexpected death of his Matushka Elisabeth, he was appointed guardian of the Kursk Root Icon of the Mother of God. In January 2011, he was appointed a clergyman of the Synodal Cathedral of the Sign in New York City. In 2011, he accompanied the Kursk Root Icon of the Mother of God to the Kursk Diocese and the Metropolia of Kazakhstan; in November 2011, to Australia. On August 1, 2012, he was ordained to the priesthood in St. Seraphim Memorial Church in Sea Cliff, NY. In 2012, he accompanied the Protectress of the Russian Diaspora to the Samara, Kursk, and Perm Dioceses, to Seattle and the Hawaiian Islands. In 2013, he accompanied the Kursk Root Icon to the Canadian Diocese, to Japan and the Primorsk Metropolia of the Russian Orthodox Church.

   Fr. Nicholas Olhovsky’s monastic tonsure was performed on April 4, 2014 in Holy Trinity Monastery in Jordanville, NY. In tonsure, Fr. Nicholas was given the name "Nicholas" ‒ in honor of the Holy Hierarch Nicholas of Japan. At Divine Liturgy on April 27, the second Sunday of Holy Pascha, in the presence of the Kursk Root Icon of the Mother of God and in accordance with the resolution of the Synod of Bishops, Archbishop Mark of Berlin & Germany elevated Hieromonk Nicholas to the rank of archimandrite in Holy New Martyrs & Confessors of Russia Cathedral in Munich.

   The Rite of Nomination and episcopal Consecration were performed in Joy of All Who Sorrow Cathedral in San Francisco, CA, on Sunday, June 28-29, 2014, during the celebrations in honor of the 20th anniversary of the glorification by the Russian Church Abroad of the Holy Hierarch John of Shanghai & San Francisco. The Consecration was led by the First Hierarch of the Russian Church Abroad, His Eminence Hilarion, Metropolitan of Eastern America & New York.

   On May 17, 2022, following the repose of Metropolitan Hilarion, Bishop Nicholas was appointed acting ruling bishop of the Eastern American Diocese by decree of the Synod of Bishops.

   On September 13, 2022, during a meeting of the Council of Bishops of ROCOR, he was elected First Hierarch of the Russian Orthodox Church Outside of Russia. On September 14, at a meeting of the Holy Synod of the Russian Orthodox Church, the decision of the Council of Bishops of the Russian Orthodox Church Outside of Russia was confirmed.

 

101 NW 46th Ave., Miami, FL, 33126

Tel: (305) 448-7087

frdanmck@yahoo.com

 

Archpriest Daniel McKenzie

Biography:

 

     Fr. Daniel was born in 1942 in Boston, Massachussets. 

    In 1971 he graduated from Florida Atlantic University, Boca Raton, Florida with the Bachelor of Conservative Biology degree. 

     In 1972 Fr. Daniel married Sophia Alekseevna Ustinova in Sea Cliff, NY. 

    In 1989 Fr. Daniel graduated from Holy Trinity Seminary, Jordanville, NY with the Bachelor of Theology degree.

    While studying ath the Seminary, Fr. Daniel was ordained as a deacon (1988).

    In 1989 Fr. Daniel was ordained to the priesthood in the Holy Trinity Monastery in Jordanville, NY.

    Since 1989 Fr. Daniel has been a rector of St. Vladimir Church in Miami, FL. 

    Fr. Daniel is also the Head Administrator of the Haiti Orthodox Mission.   

   

 

 

Tel: (768) 354-8081

frmikhail@stvladimirmiami.org

Priest Mykhailo Mykhailenko

Biography:

 

     Fr. Mykhailo was born on August 11, 1985 in Nizhyn, Chernihiv region, Ukraine.

    In 2003 he entered Chernihiv Orthodox College. He graduated with honors in 2006. Same year he entered  St. Tikhon's Orthodox University in Moscow, Russia.

    In 2010 he graduated with a Bachelor of Theology and got admitted to the Master's program.

      In 2012 he graduated with a Master's degree and was recommended for a Ph.D. program.

    During his studies at St. Tikhon's Orthodox University, he lived in Moscow Metochion of the Holy Trinity-St. Sergius Lavra.

     In 2013 married Anna (Kristina) in St. Nicholas Cathedral in New York City, NY.

       On March 10, 2013 was ordained as a deacon by Metropolitan Hilarion.

       On June 14, 2014 was ordained to the priesthood by Metropolitan Hilarion. 

 

RUSSIAN ST. KNYAZ VLADIMIR CHURCH, MIAMI, FL
RUSSIAN ORTHODOX CHURCH OUTSIDE OF RUSSIA